Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Zpracování znaleckých posudků na ocenění tržní hodnoty podílů ve společnostech, v souvislosti se zdaněním příjmů z prodeje podílů nad částku 40 mil. Kč bez ohledu na dobu nabytí, na základě schváleného tzv. konsolidačního balíčku vlády ČR.


Tzv. konsolidační balíček zahrnuje nově zdanění příjmů fyzických osob z prodeje podílů ve společnostech, a to bez ohledu na dobu nabytí podílu, nad částku 40 mil. Kč. K tomuto příjmu je možné současně uplatnit poměrný výdaj, kterým je možné snížit základ daně. Poměrným výdajem je tržní hodnota podílu stanovená znaleckým posudkem.

Účinnost tohoto konkrétního opatření byla stanovena k 1. lednu 2025. V případě prodeje podílů a akcií od data 1.1.2025 dále, by se tržní hodnota podílů stanovila k 31.12.2024 na základě znaleckého posudku. V případě prodeje do 31.12.2024, by bylo možné použít znalecké posudky zpracované k datu převodu.

Jako znalec na oceňování podniků, zapsaný na seznamu znalců, se specializací „Podniky, přeměny obchodních korporací, dispozice s podnikem, prodej a nákup společností“, nabízím zpracování znaleckých posudků i pro tyto účely.